Dlaczego myślisz tak jak wszyscy?

Właściciele księgarni zwykli eksponować na witrynach aktualne bestsellery – pozycje cieszące się największą popularnością wśród czytelników. Jednak bardzo często sięgając po lektury na topie tracimy czas i pieniądze. Filtr czasu nie zdążył jeszcze zweryfikować prawdziwej wartości tych książek. Czasami muszą minąć wieki zanim ludzkość właściwie oceni, które pomysły i rady autorów okazały się trafne lub czy proza faktycznie była wyjątkowa, poruszała ponad czasowe problemy i wartości, czy tylko wzbudzała chwilowe kontrowersje.

Sięgając po książkę trzeba również pamiętać o kosztach alternatywnych. Kiedy dokonujemy złego wyboru tracimy podwójnie. Marnej jakości lektura nie tylko zabierze cenny czas, ale również uniemożliwi przeczytanie czegoś bardziej wartościowego w tym samym momencie. Warto dobrze się zastanowić, zanim postanowimy poddać się najnowszym trendom.

Haruki Murakami w książce Norwegian Wood idealnie przedstawił, o co chodzi w świadomym czytelnictwie:

I zostaliśmy przyjaciółmi. Miało to miejsce w październiku.

Im lepiej poznawałem Nagasawę, tym dziwniejszy mi się wydawał. Spotkałem w swoim życiu wielu dziwnych ludzi, niektórych poznałem bliżej, ale nigdy przedtem nie widziałem kogoś równie dziwnego jak on. Czytał mnóstwo – nie mogłem się z nim równać – lecz z zasady brał do ręki tylko te książki, których autor nie żył od ponad trzydziestu lat. Wierzył tylko takim.

Nie o to chodzi, że nie wierzę we współczesną literaturę. Po prostu nie chcę marnować cennych chwil na czytanie rzeczy, które jeszcze nie przetrwały próby czasu. Życie jest krótkie.

– A jakich pisarzy lubisz? – spróbowałem się dowiedzieć.

– Balzaka, Dantego, Josepha Conrada, Dickensa. – Odpowiedź miał gotową.

– Nie można ich nazwać współczesnymi.

– Dlatego ich czytam. Jeżeli czytasz to samo, co inni ludzie, potrafisz myśleć tylko tak jak oni. To prostacy i prymitywy. Normalny człowiek nie robi rzeczy, których musiałby się wstydzić. Wiesz co, Watanabe? W tym akademiku tylko ja i ty jesteśmy stosunkowo normalni. Wszyscy inni nadają się na przemiał.

– Skąd wiesz? – zapytałem zdziwiony.

– Znam się na tym. Od razu widać, jakby mieli to wypisane na czołach. (…)

Haruki Murakami, Norwegian Wood

Problem ten nie dotyczy tylko książek, ale również innych mediów. Pamiętaj, że jesteś mieszanką tego co zdecydujesz się włożyć do swojego życia, sumą wpływających na ciebie oddziaływań. Bądź świadomy co Cię otacza i kształtuje.

O sukcesie jednostki najbardziej decyduje środowisko w jakim się urodziła. Od początku życia zewnętrzne bodźce pchają nas w wyznaczonym kierunku. Dlatego istnieje duże prawdopodobieństwo, że lekarz wychowa lekarza, kierownik dużej firmy, kolejnego kierownika, a kasjerka kolejnego sprzedawcę. Pewnych rzeczy nie zmienimy, na inne mamy realny wpływ. Twoje życie będzie co najwyżej tak dobre, jak rzeczy, którymi się otaczasz.

Niektóre rzeczy znajdują się w Twoim życiu bez świadomego wyboru z racji miejsca urodzenia, inne wybrałeś sam. Niezmiernie ważne jest co czytamy i oglądamy, ponieważ jest to drugi (po innych ludziach) najważniejszy kształtujący nas czynnik. Świadomość tego faktu daje nam przewagę nad innymi.

Dlatego staraj się używać tylko najlepszych narzędzi. Jednym z takich narzędzi jest wiedza. Kreatywne myślenie, trafne decyzje i rozważne działanie zazwyczaj wymagają popatrzenia się w innym kierunku niż tłum. Jeśli czytasz i oglądasz to samo co inni ludzie, to myślisz i robisz to samo co reszta. To prawda, że konformizm w pewnych sytuacjach się opłaca, ale podążanie w tym samym kierunku co ogół społeczeństwa rzadko sprawia, że nasze życie jest szczęśliwe i spełnione.

Ponadto przychodząc na świat mamy z góry zagwarantowaną dawkę cierpienia (zazwyczaj dosyć sporą) i istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że w najbliższym czasie w Twoim życiu pojawi się generujący cierpienie problem. Znoszenie tego w pojedynkę, bez pomocy mądrości i koncepcji najwybitniejszych myślicieli pogarsza sprawę. Życie jest zbyt krótkie, aby do wszystkiego dochodzić samemu. Nasi przodkowie słono zapłacili za mądrość, którą zdobyli, abyśmy nie musieli powtarzać ich błędów. Warto dokładnie przeanalizować ich rady. Jest to dobry drogowskaz na życie.

Uważnie wybieraj co czytasz, oglądasz i czego słuchasz. Sięgając po źródło informacji, w ręce ich twórców składasz swoje życie. Dzięki nim możesz wznieść się w górę albo stoczyć w dół. Już ponad dwa tysiące lat temu Jezus przestrzegał:

Uważajcie, czego słuchacie.Mk 4,24

Jest to niezwykle pomocna rada, na którą rzadko zwracamy uwagę.


Rysunek wykonał Łukasz Ruba


Artykuł napisany na podstawie:

[1] Haruki Murakami – Norwegian Wood

[2] Ewangelia wg. św. Marka [Mk 4,24]